top of page

Органний зал

Пам'ятки архітектури національного значення (охор. № 911) - костьол на площі Соборній, 4 у м. Біла Церква Київської області

Об’єкт: Білоцерківський Костьол Святого Іоанна Хрестителя розташований на місці дитинця давньоруського міста Юр'єва (ІХ – ХІІІ століття) і колишньої фортеці ХVII – XVIII століття на Замковій горі. Після того як дерев’яний костьол 1730р на честь Іоанна Непомуцена через свою старість став загрожувати руйнацією, власник Білоцерківського маєтку граф Ксаверій Браницький у 1789 році виділив кошти на будівництво кам’яного костьолу на Замковій горі, автором і будівельником костьолу вважається Домінік Ботані. Костьол був оточений навколо огорожею з дерев’яних штахетин на кам’яному підмурку .Костьольне начиння складалося з речей, які належали безпосередньо костьолу, та речей, що належали графам Браницький і були у їх використанні. За радянські часи костьол з графською усипальнею було розграбовано. В 30-ті роки ХХ століття споруду передано білоцерківському краєзнавчому музею, і використовувалася як складське приміщення для музейних експонатів. В часи Другої світової війни окупації 1941 – 1943 рр. в костьолі відбувалися богослужіння за католицьким та лютеранським обрядами (католицьку та лютеранську громаду складали переважно німецькі військові), в 1942 році, з дозволу німецького командування в приміщенні костьолу служили літургії представники Української автокефальної православної церкви. В середині 70-х років було прийняте рішення розмістити в костелі зал органної музики. Але відновлення зруйнованої споруди затяглося на довгі 15 років і лише в березні 1990 року відбувся перший концерт органної музики.

Об’єм пам’ятки – 2414 м³, габарити – 39,36х25,99 м, висота – 39,67 м.

Споруді костьолу Святого Іоанна Хрестителя надано статус пам’ятки архітектури національного значення, охоронний № 911 відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР від 06.09.1979р №442.

 

Стан будівлі: В 2017 році комісією у складі спеціалістів відділу капітального будівництва Білоцерківської міської ради та спеціалістів Науково-дослідного інституту історії архітектури та містобудування було складено акт визначення втрат пам’ятки, відповідно до якого відсоток втрат пам’ятки складає 25,76%.

 

Адреса об’єкта: 09100, Київська область, м. Біла Церква, бул. Олександрійський, 48.

 

Форма власності: комунальна.

 

Пропозиція:

Реконструкція костьолу св. Іоанна Хрестителя, як видатної пам'ятки збільшить потік туристів за рахунок подовження функціонування залу органної музики та збереження архітектурної привабливості міста.

 

Контакти:

Управління комунальної власності та концесії Білоцерківської міської ради

09100, Україна, м. Біла Церква, вул. Андрея Шептицького, 2

Телефон: Начальник управління: +38 (04563) 5-35-31

bottom of page